Jak wybrać system do bezpiecznych wideokonferencji firmowych?
Poziom ryzyka związanego z bezpieczeństwem podczas wideokonferencji jest bardzo wysoki. Niezabezpieczone spotkania są narażone na możliwość odsłuchiwania ich przez osoby trzecie, nagrywania ich i być może wskazują też na zainfekowaną sieć. Widzisz już, że zabezpieczenia powinny być priorytetowym aspektem wyboru platformy do telekonferencji. W poniższym artykule zebraliśmy kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Szyfrowanie konferencji
Szyfrowane rozmowy to najlepszy sposób na to, by informacje i materiały przytoczone na spotkaniu nie dostały się w niepowołane ręce. Ta funkcja to kluczowy wymóg w wielu ściśle regulowanych branżach np. finansowych, medycznych czy prawnych. Zabezpieczenie spotkania hasłem znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa, dlatego warto dowiedzieć się, jakie rozwiązania posiadają tę opcję.
W przypadku firmowych wideokonferencji obowiązkowym jest wyposażenie sprzętu, jak i oprogramowania w 128-bitową ochronę Advanced Encryption Standard (AES). Są to klucze generowane automatycznie na początku każdej sesji wideo, a według badań są tak silne, że ich złamanie jest praktycznie niemożliwe.
Konfiguracja funkcji podczas spotkań
Podczas wideokonferencji często używa się różnych funkcji, które ułatwiają współpracę między rozmówcami. Niejednokrotnie to właśnie korzystanie z tych funkcji przyczynia się do osłabienia poziomu bezpieczeństwa systemu.
Warto sprawdzić, czy możliwości takie jak udostępnianie plików oraz ekranu, czat czy też zdalne sterowanie urządzeniem innego uczestnika da się domyślnie wyłączyć lub ustawić jako opcjonalne. Obowiązkowym jest także dowiedzenie się czy po nagrywaniu spotkania lub udostępnianiu plików, wiesz gdzie materiały te są przechowywane i kto ma do nich dostęp.
Standardy logowania
Wyznacznikiem bezpiecznego systemu do wideokonferencji firmowych jest stosowanie standardów logowania. Jednym z nich jest funkcja single sign-on (SSO) w celu autentykacji użytkowników i tym samym zmniejszenia ryzyka kradzieży, utraty lub naruszenia danych uwierzytelniających użytkownika. Single sign-on powiązany jest z profilem autoryzacji, dzięki czemu zespół IT może łatwo zidentyfikować gdzie, kiedy i jak dane użytkowników są wykorzystywane, a w przypadku naruszenia bezpieczeństwa szybko ustalić, którego systemu wideo to dotyczy, by następnie zablokować system.
Certyfikaty i regulacje
Warto zagłębić się trochę bardziej w temat norm ochrony i sprawdzić powszechnie uznane standardy i narzędzia, które pomagają klientom spełnić wymagania dotyczące ich oczekiwań w kwestii bezpieczeństwa. Każda firma wymaga, że ich dane będą odpowiednio chronione, dlatego odpowiedzialny dostawca systemu do telekonferencji będzie dążył do wielu certyfikacji, mających poprzeć jego zaufanie i odpowiednią ochronę poufnych informacji.
Własne oprogramowanie do wideokonferencji
Jeśli nie zadowala Cię żaden poziom zabezpieczeń w gotowych rozwiązaniach, możesz za pomocą specjalistów stworzyć własny system do telekonferencji. Jedną z firm, która zajmuje się takimi projektami jest Smartbees, software house z doświadczonym zespołem i indywidualnym podejściem do każdego projektu. Wystarczy, że skontaktujesz się z zespołem sprzedaży, który następnie zajmie się twoim zapytaniem i doradzi możliwe rozwiązania.
Bezpieczny system wideokonferencji firmowych – podsumowanie
Nie wszystkie usługi wideokonferencji wymuszają bezpieczeństwo, dlatego warto znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi Ci przeprowadzenie w pełni zabezpieczonych spotkań online. Musimy też wspomnieć, że dobre systemy do wideokonferencji to nie wszystko, każda firma powinna samodzielnie ustalić zasady dotyczące korzystania z oprogramowania i wyznaczyć wyraźne granice dla użytkowników.
Pamiętaj też, że w przypadku nie znalezienia odpowiedniego narzędzia, możesz zgłosić się do wykonawców systemów, którzy zaproponują Ci indywidualny projekt z autorskimi rozwiązaniami, wykonany wyłącznie na Twoje zlecenie i konkretnie dla Twojej branży.