Budowa i wdrożenie strony internetowej – etapy, proces, ile trwa?

Tworzenie stron internetowych, szczególnie tych bardziej rozbudowanych i skomplikowanych takich jak witryny firmowe, to nie jest prosty proces. Zazwyczaj zajmuje nawet kilka miesięcy i składa się z kilku kluczowych etapów. Jakich?
Jakie korzyści ma przynieść strona?
Pierwszy i najważniejszy etap to wskazanie celu strony. Czy ma to być strona wizytówka, czy też witryna ofertowa, a może jednak bardziej rozbudowany projekt z funkcjonalnościami sklepowymi? Od tego, co chcesz osiągnąć, w dużej mierze zależy dalsze postępowanie i kolejne prace.
Budowa strony a jej cel?
Cel strony powinno znać się jeszcze przed spotkaniem z software house czy agencją wybraną na wykonawcę zlecenia. Oczywiście, to zawsze specjaliści powinni doradzać w kwestii poszczególnych funkcji, ale to Ty musisz wiedzieć, co ma Ci przynieść witryna i do kogo kierowane będą działania digitalowe.
Specyfikacja strony
Drugi etap to stworzenie specyfikacji, czyli wszystkiego, co dotyczy witryny w kwestiach technicznych. Specyfikacja to odpowiedź na pytania takie jak wybór odpowiedniego content management systemu dla strony, dobranie optymalnych funkcjonalności dla danego celu czy też terminy realizacji poszczególnych etapów prac. Ustalenie wszystkich formalnych i technicznych kwestii to podstawa do dalszych działań.
Projekt graficzny
Projekt graficzny powinien zostać stworzony już po określeniu głównego celu witryny i po ustalaniu poszczególnych kwestii specyfikacyjnych. Dlaczego? Powinien być zgodny z UX i dostosowany do wymagań klienta. Nie tylko musi być efektowny wizualnie, ale też przede wszystkim przekładać się na spełnienie celu biznesowego.
Wdrożenie strony internetowej
Gdy gotowa jest specyfikacja i projekt graficzny, to rozpoczyna się etap wdrożenia witryny internetowej. Trwają prace koderów i programistów, którzy starają się jak najlepiej dopracować „produkt”. Wdrażane są kolejne ustalone funkcjonalności i cały layout graficzny. W skrócie – dzieje się cała koderska magia związana z back-endem i front-endem. Dużo kodu, a dla osób nieobeznanych z branżą – mało efektów. To jednak kluczowe prace dla ostatecznego funkcjonowania strony i jej niezawodności.
Testy i poprawki
Nie ma jednak strony internetowej bez testów. Po wdrożeniu strony internetowej powinien przyjść czas na fazę testowania. Czy na pewno proces logowania działa jak należy? Czy crm zbiera wszystkie zapisy do newslettera i nie ma problemów z integracją danych? Czy strona poprawnie wyświetla się we wszystkich popularnych rozdzielczościach? To wszystko podstawy, które powinny być dokładnie sprawdzone jeszcze przed opublikowaniem witryny w sieci. Dokładne testowanie pozwala uniknąć wpadek i kryzysów wizerunkowych związanych chociażby z wadliwym działaniem poszczególnych funkcji.
Regularna optymalizacja i administracja
Strona internetowa cały czas musi być rozwijana i aktualizowana. Śmiało można powiedzieć, że to niekończący się proces. Dlatego też z wykonawcą, jeśli jesteśmy finalnie zadowoleni z jego pracy, warto nawiązać dłuższą współpracę. Dzięki temu wszystkie prace administracyjne i ewentualne zmiany będzie wprowadzała ta sama firma, która stworzyła stronę. W wielu przypadkach to spore ułatwienie i przyspieszenie działań w kwestii rozwoju strony internetowej oraz jej bezpieczeństwa.
Ile czasu trwa wdrożenie strony strony internetowej?
Strona internetowa to w dzisiejszych czasach w zasadzie must have dla każdego biznesu, bez względu na jego wielkość. To pełnoprawna wizytówka i sposób na przedstawienie firmowej oferty. Dopiero zakładasz swoją działalność i zastanawiasz się, ile czasu trwa budowa strony internetowej? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tekście!
Patrząc na pierwszą lepszą stronę internetową, ich tworzenie wydaje się proste. Na pierwszy rzut oka budowa takiej witryny nie powinna zająć więcej niż kilkunastu godzin. W rzeczywistości jest to jednak znacznie bardziej skomplikowany i wieloetapowy proces. Łatwo się o tym przekonać, klikając w „pokaż źródło strony”. Tutaj zaczyna się magia kodu. Zadajmy więc jeszcze raz kluczowe dla tego tekstu pytanie – ile trwa budowa strony internetowej? To zależy! Tak, w tym wypadku to jedyna prawidłowa odpowiedź.
Proces tworzenia strony internetowej
Nie da się założyć, że strona dla dwóch firm z tej samej branży będzie wykonana w podobnym czasie. Wszystko zależy od tego, czego oczekuje klient. Czas realizacji może wahać się od kilku dni, w przypadku prostej witryny, aż do kilku miesięcy w przypadku „kombajnów”, wyposażonych w rozbudowane funkcje. Agencja interaktywna może określić szacowany czas realizacji i etapy tworzenia strony dopiero po zapoznaniu się ze specyfikacją witryny.
Od czego zależy czas budowy strony? Przede wszystkim od stopnia jej rozbudowania. W praktyce im więcej podstron, tym więcej pracy dla wykonawcy. Jeśli potrzebna jest tylko wizytówka czy też landing page, to sam czas realizacji znacznie się skraca. W przypadku jednak, gdy dla każdej usługi ma być osobna podstrona, do tego rozbudowana mapka z dostępnością produktów i jeszcze mini AI w postaci livechata, to zabawa jest znacznie bardziej skomplikowana oraz czasochłonna.
Szablony strony to oszczędność czasu
Oczywiście znacznie szybsze jest tworzenie stron na szablonach. To zazwyczaj praca mechaniczna, w dużej mierze oparta na automatyzmie. Szablony graficzne czy też zastosowanie gotowych CMS-ów to prostsze rozwiązanie niż dedykowany CRM, ze specjalnie napisanymi skryptami. Dopiero jednak ta druga opcja i pełne wykorzystanie dobrodziejstw open source, pozwala odkryć ogromne możliwości witryn internetowych.
Wpływ na realizację ma także zleceniodawca. Zazwyczaj to po jego stronie leży dostarczenie takich materiałów jak zdjęcia czy teksty. W tym wypadku każdy poślizg może przełożyć się na późniejszy launch strony internetowej. Szczególnie, gdy umowa z software house była taka, że prace rozpoczynają się dopiero po dostarczeniu wszystkich niezbędnych materiałów przez klienta.
Sprawdzenie etapu budowy strony
Najlepszym rozwiązaniem dla obu stron, zarówno dla wykonawcy jak i zamawiającego stronę, jest ustalenie konkretnych terminów na realizację poszczególnych etapów budowy strony. Dzięki temu łatwo jest weryfikować postępy i śledzić kolejne prace.
Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę budowa strony internetowej trwa cały czas. Nawet, jeśli została już opublikowana i na ten moment jest w pełni funkcjonalna, to niewykluczone, że za miesiąc potrzebna będzie nowy moduł czy wtyczka. Nieustanne aktualizacje treści czy systemu to także prace nad stroną. Tak więc pamiętaj – budowa nie kończy się wraz z opublikowaniem strony, tylko jest procesem ciągłym!
Terminy jak to terminy lubią się przesunąć 😉 a to nie ma materiałów, a to urlop, a to nie ma tekstów lub czasu na akceptację. Druga sytuacja to ciągłe zmiany i przesuwanie terminów odebrania poszczególnych etapów. To takie podstawowe sytuacje wpływające na brak trzymania terminu wykonania strony. 😉