Jak tworzyć grafiki do internetu?

Podczas projektowania strony internetowej istnieje wiele kluczowych czynników, które wpływają na jej prawidłowe działanie i postrzeganie przez odbiorców. Jednym z podstawowych elementów witryny są obrazy. Niewłaściwie wyeksportowane czy zaprojektowane grafiki mogą powodować wolne wczytywanie się strony, a nawet doprowadzić do utraty zaangażowania użytkowników. Jak tworzyć grafiki do Internetu? Sprawdź kilka wskazówek, które wymieniamy poniżej.
Dopasuj obraz do marki i odbiorców
Bez względu na to, co sprzedajesz lub jaki cel wyznaczyłeś swojej witrynie, wybrane grafiki muszą być odpowiednio zaprojektowane do marki oraz grupy odbiorców. Odważne kolory i szalone zdjęcia nie będą odpowiednie dla użytkowników, którym oferujesz np. usługi zdrowotne. Określ grupę docelową i na podstawie ich zainteresowań, wieku, a nawet demografii, twórz grafiki. Obraz może pełnić też podwójną funkcję i wzywać do działania, kierując klientów od razu do produktu, który ich interesuje.
Postaw na wysoką jakość zdjęcia
Wybierając zdjęcia czy grafiki do witryny, upewnij się, że obrazy są wysokiej jakości. Rozdzielczość zdjęć na stronę internetową i liczba pikseli są bardzo ważne, dlatego na te dwa elementy zwróć szczególną uwagę. Im lepsza jakość zdjęcia, tym większe prawdopodobieństwo, że klienci wysoko ocenią twoje produkty lub usługi, a to z kolei mocno wpływa na ich zakup. Tak więc im wyższa jakość, tym większa szansa na konwersję. Warto też dodatkowo wspomnieć o kilku innych powodach, dla których ma to szczególne znaczenie jak np. dopasowany wygląd do nowoczesnego projektowania witryn czy zwiększenie promocji marki. Co powinno się zrobić, by dodawać do swojej strony zdjęcia najwyższej jakości? Pierwszą myślą jest oczywiście sesja fotograficzna, ale strony ze stockami również mogą w pełni pokryć zapotrzebowanie.
Wybierz prawidłowy format zdjęć
Istnieją dwa główne formaty plików do zapisywania obrazów i grafik w Internecie: JPG i PNG. Każdy format zdjęć ma swoje zalety, wady i przeznaczenie. Twój obraz lub grafika powinna zostać zapisana w określonym typie pliku w zależności od jego funkcji, ponieważ może mieć to wpływ na wygląd twojej komunikacji. Wiedza o tym, jaki format będzie odpowiedni dla obecnego projektu, zaoszczędzi sporo czasu i pozwoli uniknąć konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian po przesłaniu pliku.
JPG
Obecnie, standardowym typem pliku jest format JPG, który najlepiej sprawdza się w przypadku obrazów bez tekstu. JPG skraca czas ładowania się poprzez usuwanie elementów zdjęcia, co jest świetnym rozwiązaniem dla dużych i szczegółowych zdjęć, których ładowanie zajęłoby bardzo dużo czasu. Waga zdjęcia w tym formacie będzie najmniejsza, należy jednak pamiętać, że jakość obrazu można znacznie pogorszyć, jeśli zbyt mocno skompresuje się plik.
PNG
Ten typ pliku powinien być wykorzystywany przy infografikach czy grafikach z dużą ilością tekstu czy logotypów. Pliki PNG w przeciwieństwie do JPG obsługują przeźroczyste tło i charakteryzują się też znacznie większą liczbą obsługiwanych kolorów.
Skompresuj rozmiar zdjęcia
Podczas zapisywania grafik do Internetu zalecamy, aby rozmiar zdjęcia był nie większy niż 2 MB, co pozwoli utrzymać dużą szybkość ładowania strony (przy odpowiedniej konfiguracji pozostałych elementów). Jakość obrazu zależy od takich czynników jak rozmiar czy ustawienia kompresji, dzięki czemu można przerobić zdjęcie, osiągając mały rozmiar pliku w dobrej jakości. W różnych programach ustawienia te są różne, dlatego warto je przetestować i wybrać najbardziej optymalne.
Dostosuj grafiki do stron mobilnych
Ponad połowa ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych, dlatego tworząc grafiki do Internetu należy mieć to na uwadze. Niedostosowanie grafik pod smartfony i tablety oznacza więc utratę ogromnej części użytkowników. Co więcej, wyszukiwarki gorzej klasyfikują stronę, która nie spełnia wymogów responsywności i nie jest dostosowana do urządzeń przenośnych.
Zoptymalizuj grafiki pod kątem SEO
Bez względu na to, czy masz bloga, sklep internetowy, czy prostą witrynę wizytówkową – optymalizacja zdjęć pod kątem SEO to coś, czemu warto poświęcić czas. Pierwszy krok: upewnić się, że obrazy wyglądają dobrze, czyli wszystko to, o czym wspominaliśmy wyżej. Następnie należy sprawdzić, czy pliki mogą być łatwo zindeksowane przez wyszukiwarki. Jak to zrobić? Zwróć uwagę na poprawną nazwę pliku, zachowaj w niej spójność i nie używaj interpunkcji ani spacji, lepiej też używać myślników niż podkreślników. Po prawidłowym sformatowaniu nazwy pliku, nie zapomnij także o tekście alternatywnym, dodającym wartości SEO. Zwykle jest to krótki opis tego, co przedstawia grafika i chociaż nie jest on widoczny dla użytkowników, to daje informacje wyszukiwarkom o tym, czym obraz jest.
Optymalizacja zdjęć – podsumowanie
Właściwy obraz na stronie jest potwierdzeniem profesjonalnego podejścia do tego, co robisz w Internecie. Korzystanie z powyższych wskazówek sprawi, że zachowasz jakość prezentowanych informacji, a użytkownicy będą wracać po więcej.