Tworzenie i projektowanie layoutu strony internetowej

Współczesny proces projektowania strony internetowych to miejsce, w którym spotykają się technologia, psychologia i sztuka, a cały proces ewoluuje wraz z pojawiającymi się nowymi trendami. Projektowanie layoutu tak, by był skuteczny i w pełni osiągał założenia nie jest więc łatwe. Koncentrując się na celu firmy, jej strategii i wysokiej jakości doświadczeniu użytkownika, możesz zbudować atrakcyjną historię, która przyciągnie odbiorców. Jak zaprojektować layout strony internetowej? Właśnie o tym w poniższym artykule.
Tworzenie layoutu – współpraca z agencją czy gotowy szablon?
Budując własną witrynę internetową, masz kilka opcji wyglądu layoutu strony. Pierwszą z nich jest wybór gotowego szablonu, ich liczba jest różna zależnie od tego, na jakim CMS-ie powstaje strona. Gotowa baza szablonów oferuje wiele darmowych, jak i płatnych szablonów, które można od razu wdrożyć do swojej strony. Minusem gotowych rozwiązań jest to, że bez modyfikacji, użytkownicy mogą szybko zauważyć, że w sieci istnieje kilka podobnych do siebie stron, dlatego reputacja marki może zostać nadszarpnięta. Alternatywną dla szablonów jest stworzenie dedykowanego projektu we współpracy z agencją lub profesjonalnym grafikiem. Tworzenie layoutów w takiej kolaboracji zajmuje zdecydowanie więcej czasu, jak i pieniędzy, jednak tylko w tym przypadku można mieć pewność, że strona w pełni spełni założenia. Wynika to z tego, że przy jej opracowaniu działają testerzy, UX designerzy i graficy, którzy mają odpowiednią wiedzę w tym obszarze.
Tworzenie layoutu krok po kroku – poradnik
My pod lupę weźmiemy tworzenie layoutu przez profesjonalistów, dlatego że przygotowany szablon jest po prostu gotowy do wdrożenia. Projektowanie witryny od zera jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem, dlatego poniżej przedstawiamy podstawowe kroki, które ułatwią zrozumienie całego przebiegu.
Wyznaczenie celów strony
Określ cel i strategię swojej witryny – brzmi to jak coś totalnie oczywistego, ale zanim zaczniesz projektować stronę, najpierw musisz jasno określić jej cel. Aby dogłębnie zrozumieć problemy użytkownika i zdefiniować wspólne założenia, należy sobie zadań pytania:
- Kim jest grupa docelowa?
- Czego powinni się spodziewać po wejściu na stronę internetową?
- Jaki jest główny cel witryny?
- Jakie przesłanie ma przekazać?
- Co robi konkurencja i jak twoja strona powinna się wyróżniać?
- Jak zmierzysz cele?
Odpowiadając na te pytania, jesteś w stanie ustalić priorytety, które powinny znaleźć się na stronie. Są to też wskazówki dla firmy, z którą podejmiesz współpracę, dlatego zawrzyj te informacje w zapytaniu ofertowym.
Znajdź inspiracje i benchmark
Projektowanie stron internetowych szybko ewoluuje, dlatego przed przystąpieniem do prac projektowych warto poszukać kilku inspiracji np. na konkurencyjnych stronach. Szczególną uwagę zwróć na rozmieszczenie elementów i umieszczenie centralnego obszaru, który ma być najbardziej widoczny dla odwiedzających stronę. Duża część osób wymienia projekt jako najważniejszy czynnik witryny, dlatego ważne jest, aby poświęcić trochę czasu i sprawdzić, co robią konkurenci lub znaleźć takie layouty, które przyciągają Twoją uwagę. Oczywiście, finalny projekt powstaje we współpracy między Tobą a wykonawcą, jednak dzięki benchmarkowi możesz ukierunkować styl i wskazać to, co po prostu Ci się podoba.
Layout strony www – projektowanie
Teraz zaczyna się prawdziwe tworzenie! W tej części zespół projektowy startuje z burzą mózgów, budując szkice, moodboardy, makiety itp. mając na uwadze cele i zakres strony. Grafik generuje kilka wstępnych projektów na postawie informacji od klienta, właśnie dlatego tak ważne są poprzednie kroki w całym procesie. Ważny jest też branding i świadomość marki, ponieważ decyduje to o takich aspektach jak schemat kolorów czy miejsce umieszczenia logotypów. Projektanci dobierają także typografię, czyli fonty, które będą wykorzystane na stronie i dobiorą odpowiedni rozmiar, wysokość linii i gramaturę, a wszystko po to, by poprawić wrażenia użytkownika i osiągnąć optymalną dostępność. Ważne są też elementy wizualne, czyli ikony oraz przyciski, które uzupełniają styl layoutu. To jednak nie wszystko. Na etapie projektowania istotne są także inne czynniki takie jak użyteczność, przyjazność dla urządzeń mobilnych czy dostępność. W procesie projektowania występują również poprawki – w końcu nie wszystko musi być idealne od samego początku i dopiero potem całość projektu zostaje przekazana do kodowania zespołowi programistycznemu.
Przeprowadzanie testów
Kodowanie prowadzi nas do sprawdzenia witryny. Testowanie strony internetowej jest krytycznym krokiem cyklu tworzenia strony i musi odbywać się równolegle z jej rozwojem. Kompleksowe testowanie witryny składa się z szeregu różnych testów, w tym sprawdzanie funkcjonalności, użyteczności, interfejsu, wydajności oraz bezpieczeństwa. Dokładny schemat testów gwarantuje, że użytkownik nie napotka żadnych trudności podczas przeglądania strony www. Wszystkie te próby mają zapewnić, że funkcje spełniają swoje założenia, a witryna działa jednakowo na wszystkich urządzeniach, dlatego tak ważne jest, aby witrynę poddać szczegółowym testom, by wszelkie wykryte błędy naprawić przed publikacją projektu.
Start strony i jej rozwój
Końcowym etapem jest oczywiście uruchomienie strony internetowej. Mimo testowania przed publikacją, błędy mogą się pojawić, dlatego bądź na nie przygotowany. Po drugie, potrzeby Twoich użytkowników mogą zmieniać się w czasie, dlatego obserwuj ich zachowania i śledź ruchy na stronie. Bądź zaangażowany i sprawdzaj swoje postępy, projektowanie strony wcale nie kończy się tutaj – konieczne jest jej rozwijanie i udoskonalanie.
Stwierdzenie, że istnieje ograniczona liczba kroków, które należy wykonać w projektowaniu stron internetowych jest nieco uproszczone, jednak powyższe wskazówki zdecydowanie oddają obraz tego, jak zrobić layout. Poznanie etapów projektowania sprawi, że współpraca będzie bardziej skuteczna, dlatego warto dokładnie przepracować powyższe kroki.