Działania content marketingowe – Czym tak naprawdę są ?

content marketing

Content marketing jest uważany za jedną z bardziej skutecznych metod skutecznego marketingu i sprzedaży. Jeszcze parę lat temu content marketing postrzegany był jako dziedzina ekskluzywna i prestiżowa. Niedostępna dla przeciętnego zjadacza chleba. Na szczęście to czasy minione. Content marketing stał się nieodłącznym elementem strategii i rozwoju firmy w sektorze e-commerce. Content marketing to integracja wielu obszarów: SEO, treści tekstowe, treści graficzne, video, social media, storytelling. Poprawnie realizowane działania content marketingowe budują realnie wartość firmy, naszą wartość personalną, wpływają w perspektywie na przychody finansowe. Terminem content marketing określa się wszelkie treści publikowane i dystrybuowane online: artykuły, webinaria, video, infografiki, poradniki, raporty. Doświadczony specjalista content marketingu wie, że zakres działania obejmuje także kanały offline: prasa branżowa, ulotki, foldery promocyjne.

Content marketing to budowanie relacji, skali działania i zasięgu, obejmuje więc aktywne wykorzystanie nowych kanałów interaktywnych: media społecznościowe, fora internetowe, blogi branżowe, videoblogi, podcasty. Content marketing jest jednym ze strategicznych elementów Inbound Marketingu. W skrócie: kategorii marketingu online, którego działania sfokusowane są na realizacji działań, których efektem będzie znalezienie nas w sieci przez potencjalnych klientów. To alternatywa dla strategii Outbound Marketingu, w którym działania nakierowanym na aktywne i efektywne znalezienie klienta.

działania-contentmarketing

 

Czym naprawdę jest content marketing?

Do najbardziej popularnych form content marketingu możemy zaliczyć: artykuły eksperckie, treści wiedzowe (poradnikowe), e-booki, raporty rynkowe, analizy branżowe, webinary, infografiki i cieszące się ostatnio sporym powodzeniem formy video.

Celem strategicznym content marketingu jest wzrost ruchu organicznego w witrynie internetowej, wzrost widoczności w przeglądarce Google, dotarcie do potencjalnych klientów z wykorzystaniem odpowiednich fraz/ wyrażeń i docelowo – sprzedaż naszych produktów i usług. Dzięki sprawnym działaniom content marketing możemy zrobić to przy optymalnym budżecie finansowym. Użytkownik pozyskany dzięki takim działaniom jest z reguły lojalny, chętnie powraca na naszą stronę i dodatkowo, rekomenduje ją innym użytkownikom.

działania-contentmarketing

Realizacja strategii content marketing wymaga spójności i konsekwencji. Efekty nie przyjdą z dnia na dzień, dobrze wiemy jak działa przeglądarka Google i indeksacja treści na stronach. Przykładowe działania strategiczne dla e-sklepu, to między innymi: dokładne i profesjonalne opisy produktów i zdjęć produktów na stronie głównej, kolejnych podstronach; publikacja artykułów poradnikowych związanych z naszym asortymentem; działania z obszaru marketingu szeptanego (promocja na forach dyskusyjnych, serwisach branżowych; działania SEO – optymalizacja strony w celu podniesienie miejsca w rankingu Google.

Przydatne narzędzia CM

Działania CM nie wymagają dużego budżetu w początkowej fazie działania. Oczywiście wszystko zależne jest od naszej strategii, celów do realizacji i planu rozwoju. Na rynku dostępna jest pokaźna liczba narzędzi, często w wersji bezpłatnej. Do prowadzenia efektywnych działań warto wdrożyć profesjonalny CMS (Content Management System), czyli system do zarządzania treścią. CMSy oparte są na bazach danych i językach skryptowych (server-side) lub specjalistycznym oprogramowaniu. Systemy zarządzania treścią tworzone są w takich językach, jak: ASP, JSP, PHP, Python – ich obsługa wymaga z reguły posiadania zaawansowanej wiedzy z obszaru IT. Dla osób mniej technicznych, marketerów, e-przedsiębiorców wskazany jest na przykład system WordPress. To nowoczesna platforma publikacyjna, intuicyjna i przyjazna w obsłudze. Dostępna do pobrania w wersji bezpłatnej na stronie https://pl.wordpress.org/. WordPress umożliwia stworzenie strony internetowej (oferuje gotowe szablony w wersji płatnej i bezpłatnej), prowadzenie bloga, videobloga. Na stronach powiązanych z WordPressem znajdziemy niezbędną wiedzę, porady techniczne, wtyczki, aktualizacje.

działania-contentmarketing

Innym popularnym systemem z kategorii CMS jest Drupal. Wyposażony jest w funkcje, które oferują między innymi system blogów, fora, biuletyny, galerie grafik/zdjęć, możliwość wysyłania i pobierania plików, rozbudowane API umożliwiające tworzenie zaawansowanych rozwiązań. Drupal tworzy automatyczne kanały informacyjne RSS (system do przesyłania nagłówków artykułów, wiadomości czy newsach na wybranych stronach. Bezpłatna wersja jest do pobrania na stronie https://www.drupal.org/.

Przygodę z content marketingiem rozpocząć może w zasadzie każdy. Dostępne w Internecie narzędzia eliminują potrzebę posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. W temacie grafiki polecić można na przykład serwisy: Buffer, Canva czy Easelly (kapitalne narzędzie do tworzenia profesjonalnych infografik). Systemy takie jak Feedly, Storify czy Pocket pozwalają nam na agregację preferowanych treści tekstowych, grafik, video w celu ich późniejszej analizy czy praktycznego wykorzystania. To ważne funkcjonalności w odniesieniu do modnego aktualnie tematu tak zwanego story-tellingu.

Pamiętajmy, Content marketing to jeden z najbardziej efektywnych kanałów generowania leadów, budowania świadomości marki i pozyskiwania nowych użytkowników. 60 proc. naszych klientów poszukuje produktu po znalezieniu informacją o nim. 90 proc. konsumentów postrzega treści content marketingowe za użyteczne i pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *