Efektywne działania SEO – najlepsze praktyki

Sukces e-sklepu zależy od wielu czynników. Jego miarą jest liczba aktywnych, powracających klientów i wartość koszyka zakupowego. Oczywiście, ważna jest oferta, ceny, oferowane rabaty, koszty dostawy. Ale w dobie Internetu jednym z najbardziej istotnych czynników jest pozycja strony w przeglądarkach internetowych i efektywne działania SEO.
Strona funkcjonuje zgodnie z Page Rank – matematycznym algorytmem stworzony przez Google. Na podstawie tego algorytmu obliczana jest ważność znalezionych stron dla każdego zapytania oraz liczbowy efekt działania tego algorytmu. Proces poprawy widoczności strony, czyli jej pozycjonowania i optymalizacji jest jednym z najważniejszych elementów w strategii marketingu online.
Definicja SEO w paru słowach
Pozycjonowanie strony, SEO (Search Engine Optimization) to zintegrowane działania, których efektem jest znalezienie się danej witryny na wysokim miejscu w wynikach wyszukiwania SERP (Search Engine Results Page). W momencie wpisania danej frazy, nazwy produktu, usługi w wyszukiwarce, algorytm przeglądarki pokaże nam listę najbardziej dopasowanych do tego zapytania stron internetowych. Generalnie, wyświetlane strony są trafnie dopasowane do naszych poszukiwanych fraz, produktów. Według wielu dostępnych badań rynkowych, ponad 60 proc. ruchu przypada na strony, które zajmują trzy pierwsze miejsca w rankingu wyświetlanych witryn.
Ponad 90 proc. generują e-sklepy czy inne witryny, które znajdują się na pierwszej stronie wyszukiwania. Widać więc od razu jak ważne są skuteczne działania zmierzające do optymalizacji i widoczności strony. Generalnie, SEO to efektywne działania, których skutkiem będzie poprawa widoczności naszego e-sklepu poprzez generowanie ruchu ilościowego i jakościowego przychodzącego z wyszukiwań organicznych w wyszukiwarce. W Polce działania SEO powszechnie określa się jako pozycjonowanie lub optymalizacja strony. W strategii SEO trzeba zwrócić uwagę na kilka strategicznych elementów. Trzeba na bieżąco monitorować efektywność stosowanych fraz i słów kluczowych. W razie konieczności trzeba dokonywać szybkich modyfikacji, zmian metod i elementów poprawy promowanych przez nas treści.
Najważniejsze elementy w strategii SEO
Wiele osób zastanawia się czy działania SEO można prowadzić samodzielnie, bez wsparcia specjalisty czy agencji. Na pewno, jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, możemy tak działać. Z całą jednak pewnością, fachowe wsparcie osoby lub firmy z kompetencjami IT pomoże nam w efektywności działania. Algorytm wyszukiwarki internetowej bierze pod uwagę klika kluczowych czynników. Najważniejsze z nich, to: kod i struktura strony (strona musi się łatwo wczytywać i indeksować), tytuł (nazwa) strony, adres URL, słowa kluczowe.
Strona powinna być funkcjonalna i przyjazna da użytkownika. Równie ważne są treści (blog, artykuły eksperckie, newsy) i opisy na stronie (usługi, produkty) oraz wewnętrzne linki. Bardzo ważnym elementem jest tak zwany atrybut ALT – alternatywny opis zdjęć i grafiki na stronie. Dużo się teraz mówi o działaniach content marketing. W skrócie: wdrożenie na stronie unikalnych treści tekstowych, grafiki, video. To działania wywierające ogromny wpływ na wyniki organiczne, nie wymagające dużego budżetu reklamowego. Na blogach developerskich Google znajdziemy wiele komunikatów potwierdzających, że ten czynnik ma i będzie miał coraz większe znaczenie w odniesieniu do miejsca naszej strony w wynikach wyszukiwania.
Duża ilość unikalnej treści wpływa nie tylko na pozycję strony. Realizacja tego typu działań przekłada się bezpośrednio na wizerunek, znajomość naszej marki, promocję oferty, portfolio produktów i usług. Docelowo: przekłada się bezpośrednio na generowanie przychodu finansowego. Ważna rzecz: Google stosuje skrypt o nazwie Panda. Zadaniem tego systemu jest wyszukanie witryn, które posiadają treści nieoryginalne (skopiowane) albo treści niskiej jakości. W momencie takiego namierzenia – strona ma gwarantowane obniżenie pozycji w rankingu wyszukiwania.
O czym jeszcze należy pamiętać
SEO nie jest jednorazową akcją. To długotrwały proces, który koncentruje się nie tylko na ilości ruchu na witrynie internetowej, ale także jego unikalnej jakości. SEO to cała gama zaawansowanych technik promocyjnych, których efektywna i konsekwentna realizacja gwarantuje sukces w postaci wysokiego miejsca naszego e-sklepu w wynikach wyszukiwania. Nie zapominajmy o pojęciu Mobilegeddon – nasza strona musi być responsywna, dostosowana do urządzeń mobilnych (smartfon, tablet). Należy pamiętać, że przeglądarka widzi i uznaje adresy internetowe z elementem www i adresy bez www.
W działaniach SEO wystarczy wtedy wybrać jedną wersję domeny. Wcześniej wspominaliśmy o wartościowych treściach. Pamiętajmy, działania będą nieskuteczne, kiedy treści będą ukryte, niedostępne dla robotów wyszukiwarki. Problemem dla wyszukiwarki mogą być także wdrożone przez nas pliki multimedialne. Generalnie, jak podaje Google, działanie wyszukiwarek jest oparte na tekście. Z tego względu zawartość witryn, która ma zostać zaindeksowana, powinna być w formacie tekstowym. W witrynie można publikować materiały multimedialne (Flash, video, inne), jednak ich zawartość powinna być dostępna również w formacie tekstowym – w przeciwnym razie nie będzie dostępna dla wyszukiwarek. Dla pewności warto sprawdzić aktualne wytyczne na stronie wsparcia technicznego Google: https://support.google.com/webmasters/answer/72746?hl=pl.