Czego, oprócz strony internetowej, potrzebuję, by zaistnieć w Internecie?
Strona internetowa to powinien być dopiero początek i pierwsza faza rozwoju biznesu w sieci. Sama witryna to jednak za mało, by realnie zaistnieć w Internecie. Jakie działania jeszcze powinieneś wykonać, aby Twoja obecność w digitalu nie przeszła bez echa, a raczej przełożyła się na wymierne zyski w postaci nowych klientów?
Logo czyli znak rozpoznawczy
Logotyp to podstawa nie tylko działań offline, ale i online. To znak rozpoznawczy marki w każdym ekosystemie. Dlatego też projektując logotyp warto zadbać o to, by był efektowny, wymowny i oddawał charakter marki. Bez względu na to, czy to tylko sygnet czy też bardziej metaforyczny przekaz – logotyp będzie towarzyszył firmie przez wiele lat działalności.
Warto zamówić także księgę znaków, która jasno określi, kiedy i w jaki sposób można użytkować logotyp. To szczególnie ważne, gdy prowadzisz biznes promowany w wielu miejscach. Taka księga znaków określi chociażby położenie logotypu na banerach internetowych oraz ujednolici wszelakie działania graficzne.
Produkt to podstawa
Nie można zapomnieć także o dobrym produkcie/usłudze. To kluczowy element zaistnienia biznesu i to nie tylko w cyfrowym świecie. Bez dobrego produktu, niosącego wartość dodaną dla użytkowników, szanse na sukces finansowy i wizerunkowy są mizerne.
Także i w tym kontekście przyda się dopracowany key visual. To przecież nie tylko materiały firmowe takie jak teczki czy roll-upy, ale także katalogi online. Jeśli masz dobrze przepracowane KV, ustalone konkretne barwy, które mają być kojarzone z marką, to i wszelkie materiały online będą bardziej spójne i oddziałujące na potencjalnych klientów.
Social media
Media społecznościowe to doskonałe narzędzie, by wyraźnie zaakcentować swoją obecność w sieci. Mało tego, da się to zrobić za darmo – założenie konta firmowego w social media jest darmowe (przynajmniej na tych najpopularniejszych kanałach). Tymczasem Facebooka czy Twittera można wykorzystać w różnorodny sposób – zaczynając od stworzenie wizytówki firmy, przez social selling, a na budowaniu employer brandingu kończąc. Social media z pewnością przysłużą się Twojej firmie, jeśli będziesz miał pomysł na ich zastosowanie.
Wybierz kanał, w którym znajduje się Twoja grupa docelowa i który idealnie pasuje do Twojej strategii komunikacji. Zastanów się, czy to osoby młodsze, preferujące efemeryczne treści (Snapchat) czy też bardziej dojrzali użytkownicy, fani mikro-blogów (Twitter). Jeśli znasz swoją grupę docelową, to bez problemu stwierdzisz, który kanał jest kluczowy z Twojego punktu widzenia.
Influencerzy
Znajdź rozpoznawalnego ambasadora marki, który pozwoli Ci ją wypromować i rozpowszechnić jej usługi. Obecnie to wcale nie muszą być celebryci – czasami znacznie lepszy rezultat przyniosą kampanie z mikro-influencerami. Blogosfera czy vlogosfera to potężne rynki, dopasowane do każdej branży. W zasadzie każda nisza znajdzie tutaj swoich przedstawicieli, którzy dysponują idealną grupą odbiorców, zbieżną z firmowymi oczekiwaniami. Dlatego warto uwzględnić w swoim budżecie współpracę z influencerami, by szybciej zaistnieć w Internecie.