Jakie funkcjonalności powinna posiadać dobra strona internetowa?

jakie-funkcje-powinna-posiadac-strona-www
Strony internetowe są zazwyczaj tworzone na zamówienie i dostosowywane do potrzeb zleceniodawcy. Są jednak takie funkcje, które można śmiało uznać za uniwersalne i w zasadzie nieodzowne dla każdego rodzaju biznesu. Jakie funkcjonalności powinna posiadać dobra strona internetowa?

Mobile first

W pewien sposób funkcjonalnością można nazwać zoptymalizowanie strony pod kątem urządzeń mobilnych. Z jednej strony jest to standard, a z drugiej wiele firm, starając się ograniczyć koszty, rezygnuje z optymalizacji RDW. To błąd, zarówno w przypadku stron internetowych, jak i sklepów.

Choć urządzenia mobilne rzadziej służą do konwersji (np. wypełnienia formularza czy zakupu), to jako narzędzie do researchu sprawdzają się znakomicie. Często to poprzez smartfona czy tableta dochodzi do pierwszego kontaktu z marką. Jeśli Twoja strona nie jest RWD, to do drugiej wizyty raczej już nie dojdzie. Nie pozwól na to!

W pewien sposób z optymalizacją pod mobile wiąże się także czas ładowania strony. Przyjmuje się, że pełne załadowanie wszystkich elementów w witrynie nie powinno przekroczyć dwóch sekund. W innym wypadku współczynnik odrzuceń może być niepokojąco wysoki. Jak skrócić ten czas? Zadbaj chociażby o to, by zdjęcia były zoptymalizowane (np. za pomocą wtyczki). To pierwszy krok w kierunku skrócenia czasu ładowania strony.

Nowoczesny customer care

Na przesyconym rynku rośnie znaczenie obsługi klienta. Nowoczesnym rozwiązaniem jest livechat (można go zintegrować z Messengerem – nowość!). Czat na żywo z konsultantem często pozwala dopasować ofertę do swoich potrzeb czy też rozwiać wątpliwości dotyczące produktu. Takie rozwiązanie to może być także optymalny sposób na rozpatrywanie skarg czy też reklamacji.

Znaczenie slidera i pop-upów

Jak zaprezentować ofertę? Nad tym często zastanawiają się szefowie firm. Korzystnym rozwiązaniem może być ruchomy slider na stronie głównej, który pozwala kompleksowo zaprezentować różne segmenty działań firmy. Innym, innowacyjnym rozwiązaniem jest pokazanie na stronie głównej showreel przedsiębiorstwa w formie wideo, w wyraźny sposób nawiązujący także do portfolio.

Masz specjalną ofertę, która powinna zainteresować grupę docelową? Wykorzystaj pop-up, by promocja nie ominęła nikogo z wchodzących na stronę. Choć niektórzy narzekają na to rozwiązanie i uznają je za zbyt inwazyjne, to w rzeczywistości przekłada się ono na wysoki poziom konwersji.

W przypadku większości stron internetowych sprawdzi się także stary, dobry formularz kontaktowy. W najpopularniejszych CMS-ach można go skonfigurować z łatwością i automatyzmem za pomocą gotowej wtyczki. Formularz pozwala na szybki i w miarę anonimowy kontakt (jeśli nie wymagasz podania zbyt wielu danych), a wielu użytkowników podkreśla, że to dla nich najlepsza forma kontaktu z firmą.

Co ważne, strona internetowa powinna być łatwa w rozbudowie. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się konieczność wdrożenia nowej funkcjonalności, nieodzownej w Twoim biznesie. Warto brać to pod uwagę wybierając oprogramowanie i zdecydować się na to, które pozwala na największą ingerencję w kodzie (open source). Takie działanie przełoży się na łatwiejsze modyfikacje i implementacje nowych funkcji w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *