Czym się kierować przy wyborze firmy tworzącej strony internetowe?
Strona internetowa to w dobie internetu coś co każda profesjonalna firma powinna posiadać i uwzględniać w swoich działaniach marketingowych. Własna witryna to jedna z tańszych form promocji oraz przydatne narzędzie do komunikacji marki z klientami.
Dlatego, wybierając firmę, która będzie odpowiedzialna za stworzenie oraz obsługę strony WWW, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, o których przeczytasz w poniższym tekście.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wykonawcy strony WWW?
Przed wypełnieniem formularza kontaktowego
Zanim wyślesz prośbę o wycenę swojego pomysłu sprawdź poniższe elementy.
Strona firmy – jeśli sam wygląd znacząco odbiega od dzisiejszych trendów, a podstrony otwierają się ociężale lub wcale to nie warto tracić czasu na takich usługodawców. Jeśli nie potrafią zadbać o własną stronę to są nikłe szanse, że należycie zrobią to dla nas.
O nas – Każda ceniąca się firma posiada taką podstronę. To na co musisz zwrócić uwagę to m.in.:
ile lat funkcjonuje dana firma.
z kim współpracują, jakie mają osiągnięcia.
czy sama treść podstrony nie ma błędów językowych, a jej odbiór jest dla Ciebie jasny.
sposób i zasady współpracy.
Portfolio – Dalej powinniśmy sprawdzić realizację danej firmy i najlepiej samodzielnie przetestować pod kątem szybkości, responsywności oraz samej estetyki wykonania. Warto zwrócić większą uwagę na jakość wykonanych projektów niż ilość prezentowanych stron.
Po wybraniu danej firmy jako jednej z możliwych wykonawców
Pierwszy kontakt – Wybrana firma powinna skontaktować się z Tobą nie później niż do 24 godzin od wysłania zapytania.
Osoba, która się z nami skontaktuje powinna przed wysłaniem jakiejkolwiek oferty dopytać o kluczowe informacje jak np. cel usługi, oczekiwania względem klientów oraz o konkurencję. Coraz częściej firmy mają już gotowy zestaw takich pytań w postaci briefów. Takie podejście daje nam już sygnał, że mamy do czynienia z profesjonalną firmą.
Wygląd oferty – Samo przedstawienie oferty jest swego rodzaju okazaniem szacunku klientowi, więc jeśli ktoś wyśle Ci zwykłego maila, składającego się z jednego bądź dwóch zdań i to jeszcze z błędami to możesz spodziewać się, że późniejsza współpraca z taką firmą nie będzie czymś czego oczekujesz.
Czy realizacje potwierdzone są referencjami, (możesz również na własną rękę sprawdzić jakość danej firmy, dzwoniąc do prezentowanych w portfolio klientów)
Wyszczególnienie jak przebiega cały proces współpracy od pierwszych etapów po wdrożenie strony do sieci.
Oferta powinna przygotowana być w jasny i czytelny sposób tak, aby każdy punkt i etap współpracy był zrozumiały i nie budził wątpliwości.
Przedstawienie systemu do zarządzania treścią(CMS), który wspierał będzie naszą stronę internetową – proponowany system powinien być już znany szerszemu gronu, najlepiej z tych Open Source.
Powinniśmy mieć jasno określone koszty jakie poniesiemy za usługę oraz dodatkowe usługi.
Kompleksowość usług – Żeby skutecznie zaistnieć w internecie nie wystarczy samo stworzenie strony www. To co pozwoli nam zostać zauważonym w internecie to odpowiednia pozycja i dlatego warto żeby poza tworzeniem stron, wybrana firma zajmowała się również działaniami na korzyść SEO.
Cena – Jak w większości usług niska cena zazwyczaj przekłada się na mało profesjonalne wykonanie i późniejsze problemy. Rozwiązanie, które może i początkowo kosztuje niewiele z czasem zmusi nas do kosztownych wydatków. Dlatego niska cena w tej branży z pewnością oznacza słabe i mało staranne wykonanie, które przy próbie rozwoju może już nas słono kosztować.
Co wpływa na koszt strony internetowej:
- projekt graficzny
- poziom zaawansowania zastosowanych rozwiązań
- długość okresu gwarancyjnego
- koszt integrowanych systemów zewnętrznych.
Dodatkowe informacje
Umowa to niezbędnik– nigdy nie zgadzaj się na tworzenie jakichkolwiek rozwiązań internetowych na słowo honoru. Zapewnisz tym sobie wykonanie usługi należycie i w terminie, a w razie jakichkolwiek problemów jesteś zabezpieczony prawnie.
Prawa autorskie – pamiętaj, aby w umowie był zapis o przejściu na zamawiającego wszystkich praw autorskich po spełnieniu warunków umowy.
Dobrym rozwiązaniem jest gdy firma oferuje szkolenia z obsługi systemu do zarządzania treścią.
Dowiedz się czy Twój projekt zostanie oparty o zakupiony w internecie szablon graficzny(powtarzalność), czy otrzymasz dedykowaną szatę graficzną.