Rozliczenie strony internetowej: Abonament vs Fixed Price vs Time and material
Strona internetowa to element niezbędny w dzisiejszych czasach dla kogoś kto chce zaistnieć w internecie. Bez tego elementu młodej firmie może być ciężko pozyskiwać klientów. O tym jakie są zalety własnej witryny www oraz co trzeba wiedzieć przed stworzeniem dowiesz się więcej na naszym blogu.
Sporo firm decyduje się na stworzenie strony internetowej, lecz nie zdają sobie sprawy z tego iż by działała ona poprawnie należy przestrzegać wielu zasad. Częstym zjawiskiem jest również próba samodzielnego rozwijania oraz dbania o strony przez osoby, które mówiąc wprost nie mają o tym pojęcia.
Rozwiązaniem dla takich firm może być wynajęcie zewnętrznej firmy, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Z poniższego wpisu dowiesz się o najpopularniejszych sposobach współpracy z takimi jednostkami.
Warto dobrze przeanalizować to co będziemy chcieli zlecić firmie zewnętrznej, znać skalę zadań i problemów z którymi mierzyć się będą programiści ponieważ dla każdego z nich sposób współpracy może być inny.
Fixed Price
To jeden z najpopularniejszych sposobów współpracy się z firmą zewnętrzną. Polega ona na tym, że rozliczamy się za określone zadanie, które wcześniej zostanie oszacowane przez firmę i zostanie założona konkretna suma na wykonanie zadania. Ma to wiele zalet zarówno dla klienta jak i wykonawcy.
Firma, która decyduje się na ten model współpracy przy projekcie bierze na siebie odpowiedzialność za dane zadanie, ponieważ jest ono już wyceniona z góry, i znany jest efekt końcowy, który ocenia klient. Rozwiązanie to jest jeszcze bardziej efektywne, kiedy mamy konkretnie spisany zakres prac i tego jak ma wyglądać ostatecznie zlecony przez nas projekt.
Ma on również wady w postaci słabej elastyczności oraz ryzyka dla klienta, kiedy coś zajmie znacznie mniej niż zakładano a my pozbędziemy się pieniędzy za coś niewartego danej kwoty. Każdy projekt jest inny warto dobrze przemyśleć co będzie dla nas lepsze.
Time and material
Sposób drugi to opłata współpraca na zasadzie zapłaty za poświęcony czas.
Ten modelu współpracy świetnie sprawdza się przy zadaniach, których zakres oraz czas, ciężko z góry oszacować. Projekty często złożone i wieloetapowe w których np. naprawiane są jakieś elementy witryny internetowej. Programiści w tym przypadku nie są w stanie jednoznacznie określić ile wyprostowanie danego tematu zajmie, wpływa na to jakość kodu poprzednika- osoby która tworzyła opiekowała się danym projektem. Największym ryzykiem dla klienta w tym przypadku będzie to iż może dojść do przekroczenia zakładanego budżetu. Nie jest to raczej rozwiązanie dla osób, z sztywnym budżetem.
Zaletą takiego rozwiązania jest wysoki poziom kontroli na projektem ponieważ w tym typie rozliczania możemy domagać się od firmy zewnętrznej szczegółowych raportów z wykonanych prac.
Abonament
Ostatnim naszym przykładem modelu współpracy z firmą zewnętrzną będzie rozliczanie się na bazie abonamentu miesięcznego. Gdzie w skład może wchodzić nadzór nad bezpieczeństwem, drobne poprawki, porady dotyczące edycji strony. Najczęsciej z firmą podpisaywana jest umowa na określona liczbę godzin każdego miesiąca, czas reakcji na zgłoszenie problemu. Model często używany przez instytucje Państwowe.
Podsumowanie
Z pewnością nie ma jednego najlepszego modelu współpracy, ponieważ każdy projekt jest inny i ma specyficzne wymagania. Najpopularniejszy fixed price wcale nie musi okazać się dobrym wyborem właśnie dla Ciebie. Najważniejsze to dobre poznanie oraz spisanie zakresu prac, jakie mają zostać wykonane na naszej stronie internetowej. Jedno jest pewne! Strona internetowa to jeden z podstawowych filarów dzisiejszego marketingu, dlatego ważne aby była prowadzona z należytą starannością.