Stworzenie strony internetowej – co musisz wiedzieć przed?
W czasach kiedy komunikacja oraz znaczna część handlu odbywa się w internecie, posiadanie własnej strony internetowej to konieczność każdej firmy na rynku. Cele jakie dana marka wiązać może z obecnością w sieci są bardzo różne zaczynając od czysto informacyjnych i komunikacyjnych po sprzedażowe. Niezależnie jednak od przeznaczenia witryny są takie elementy, o których każdy powinien wiedzieć przed zleceniem stworzenia strony, aby nie dać się oszukać i narazić na niepotrzebne koszty.
Stworzenie strony internetowej – kluczowe elementy
System zarządzania treścią (CMS)
Po określeniu celu strony oraz strategii związanej z jej przeznaczeniem musimy wybrać odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam cały proces administracji stroną internetową.
Zależnie od celu strony na rynku istnieje wiele mniejszych i większych darmowych i płatnych systemów CMS
Jedno jest pewne, wybranie odpowiedniego systemu do zarządzania treścią to absolutna podstawa dobrego startu w internecie.
Wybieramy zawsze taki, który jest
- Bezpieczny i stabilny – strona działa 24/7 nigdy nie wiesz kiedy Twoi potencjalni klienci zechcą wejść na stronę, a niedobrze byłoby gdyby strona borykała się ze sprawnym działaniem i przez to utrudniała dostęp do niej. Dlatego bezpieczeństwo to priorytet przy wyborze systemu zarządzania treścią, bo jego zlekceważenie może narazić nas na utratę klientów oraz pieniędzy.
- Intuicyjny i łatwy w zarządzaniu – CMS powstały po to, aby samemu bez specjalistycznej wiedzy móc zarządzać swoją stroną internetową. Lecz system systemowi nierówny, dlatego warto znaleźć takie rozwiązanie, przy którego użyciu w szybki sposób zmienisz /dodasz to czego potrzebujesz, bez konieczności szukania i kombinowania.
- Skalowalny – Każda dobra firma z czasem się rozwija, a strona internetowa jest jej istotną częścią, dlatego warto wybierać takie rozwiązanie, które nie przysporzą nam problemów w postaci dużych kosztów, kiedy będziemy chcieli rozbudować naszą witrynę o nowe funkcjonalności.
Najlepszą opcja CMS będzie postawienie na rozwiązanie Open Source, które poza wymienionymi wyżej cechami są darmowe oraz posiadają wiele już dostępnych rozwiązań, za które również nie poniesiemy kosztów, a ich otwartość kodu sprawia, że cały system możemy maksymalnie spersonalizować i rozbudowywać bez końca.
Raportowanie i analityka
- Dla możliwej optymalizacji i ulepszania naszych działań w internecie niezbędnych będzie kilka podstawowych narzędzi.
- Na początkowym etapie przyda się
- Google Analytics – darmowy, internetowy system do statystyk, który gromadzi m.in. informacje takie jak ilość wejść, czas spędzony przez użytkowników na konkretnych podstronach, informacje o użytkownikach oraz ich zachowaniach w witrynie. GA – posiada znacznie więcej opcji i możliwości niż wyżej wymienione
- Kiedy strona zacznie mieć konkretniejszy ruch możemy wypróbować. np. Hotjar
Szata graficzna
Strona internetowa to Twoja wizytówka w internecie warto żeby poza sprawnym funkcjonowaniem, zwyczajnie dobrze się prezentowała.
Wygląd oraz umiejętne rozmieszczenie wszystkich elementów strony internetowej to bardzo ważna kwestia. Decyduję, czy potencjalny klient/użytkownik zostanie na stronie, dokona zakupu, czy zdezorientowany wyjdzie bez zastanowienia.
Do elementów szaty graficznej, która może zachęcać użytkowników do dalszego przeglądania Twojej witryny należą m.in.
- przejrzystość – użytkownik musi wiedzieć gdzie trafił i jak nasza firma może pomóc rozwiązać jego problem. Warto wyraźnie pokazywać,również za pomocą grafiki, czym zajmuje się dana marka.
- umiejscowienie kluczowych informacji w widocznym miejscu jak oferta, o nas i kontakt. Widoczne i wyróżnione przyciski zachęcające do działania CTA (call to action)
- RWD – z dnia na dzień przybywa nowych użytkowników przeglądających internet za pomocą smartfonów, niezależnie od grupy wiekowej. Dobrze aby strona dopasowywała się do każdego urządzenia dając tym możliwość łatwego przeglądania na każdym urządzeniu co otrzymamy właśnie dzięki stronie opartej o technologie responsywnego tworzenia stron.
- kolorystyka strony nie powinna “razić” swoimi kolorami, dobrze by wszystkie podstrony były w jednym tonie. Nie zaleca się używania więcej niż 5 kolorów na witrynie.
Skąd wziąć projekt graficzny ?
- Pobranie gotowego szablonu, dostępne są darmowe oraz płatne. W takim przypadku struktura oraz wygląd Twojej strony nie będzie unikatowa – co nie jest dobre dla wyszukiwarek internetowych. Nie wiemy jak przygotowany został szablon i czy kiedy będziemy chcieli rozwijać naszą stronę to tzw. gotowiec nie przeszkodzi nam w naszych planach.
- Przygotowanie dedykowanego projektu graficznego od podstaw. Zapłacimy trochę więcej, ale otrzymamy w pełni unikatową szatę graficzną, która wykonana zostanie od podstaw mając zdecydowanie większą pewność, że w przypadku zmian na stronie nie napotkamy problemów związanych z układem strony.
Przystosowanie pod SEO
Tworząc każde rozwiązanie internetowe nieodłączną częścią powodzenia projektu jest zadbanie o to abyśmy byli wysoko w wynikach wyszukiwania na frazy kluczowe, tak aby użytkownicy, na których nam zależy, weszli właśnie na naszą stronę. Bez tego jakiekolwiek prace nad marketingiem nie mają zwyczajnie sensu.
Dlatego warto, aby struktura witryny była przyjazna SEO, oraz przystosowana pod dalsze pozycjonowanie. Zależnie od budżetu możemy zdecydować się na kompleksową obsługę, wtedy mamy pewność, że utworzone rozwiązanie będzie spełniało normy związane z pozycjonowaniem. Jednak jeśli początkowo przewidujemy stworzenie samej witryny internetowej, a pozycjonować będziemy ją sami to warto pamiętać aby strona posiadała m.in.:
- unikalne treści – google zwraca uwagę czy teksty na stronach internetowych nie są dublowane.
- optymalizację treści pod wybrane słowa kluczowe, na które chcemy być na pierwszych miejscach po wpisaniu w wyszukiwarkę.
- mapę strony – specjalnie utworzona struktura, która tworzy mapę całej naszej strony internetowej ułatwiając tym nawigację po stronie zarówno użytkowników witryny jak i robotom wyszukiwarki, wpływając tym na SEO.
- Stosowanie i optymalizowanie takich elementów jak
- meta-tagów
- meta-opisów
- przyjazne URL
- hierarchia nagłówków
- alternatywne opisy zdjęć
Kto może wykonać stronę internetową za mnie?
- Freelancer– po polsku ‘wolny strzelec’ osoba prywatna która tworzy w tym przypadku strony internetowe na zlecenie. Zaletą może być dobrze wykonana witryna za niewielkie koszty. Minusy – nie mamy żadnej gwarancji na dane rozwiązanie. Nie mamy również pewności czy strona w przyszłości będzie bezpieczna i zdolna do rozbudowy. Zazwyczaj strony tworzone przez freelancera opierane są o gotowe już szablony graficznego.
- Agencja interaktywna – taki wybór zagwarantuje nam obsługę kompleksową, zależnie od indywidualnych potrzeb. Zaletą będzie to, że nie musimy szukać osobnego wykonawcy dla tworzenia oprogramowania, SEO czy marketingu.
Ceny są tutaj zależne od prestiżu danej agencji. Wysoka cena nie zawsze musi iść w parze z równie dobrą jakością wykonania. - Software House – to przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem konkretnych oprogramowań pod preferencje klienta. Zaletą jest to, że otrzymane rozwiązanie będzie maksymalnie spersonalizowane i będziemy bez wątpienia mogli liczyć na wsparcie takiej firmy. Minusem może być wyższa cena niż w przypadku freelancera, lecz otrzymujemy profesjonalne rozwiązanie z gwarancją wykonania na wysokim poziomie.
Domena
Nieodłącznym elementem, które będzie wpływał na pozycjonowanie, marketing oraz świadomość marki jest wybranie odpowiedniej domeny.
Jaki powinien być adres naszej strony?
- W miarę możliwości krótki, tak aby użytkownik bez problemów mógł zapamiętać i dzielić się adresem Twojej witryny.
- Nawiązywać do tego czym zajmuje się firma.
- Najlepszym wyborem będą takie które kończyć się będą na .pl lub .com. Z reguły użytkownicy nie zapamiętują końcówek strony i wpisują najczęściej właśnie te dwie ww.
- Pozbawiona polskich znaków – w miarę możliwości lepiej unikać niepotrzebnych komplikacji jakimi mogą być nasze rodzime litery.
Hosting
Ostatnim ważnym wyborem będzie decyzja o rodzaju serwera oraz jego pojemności, który będzie przechowywał wszystkiego dane o stronie oraz podpiętych do niej systemów np. skrzynki pocztowe naszych pracowników.
Najpopularniejsze rozwiązania hostingowe to:
- Serwer współdzielony – jak sama nazwa mówi dzielimy z kimś jakąś cześć pamięci dostępnej na fizycznej maszynie serwerowej. W takim przypadku cena może być nieduża, lecz możemy spodziewać się, że użytkownicy dzielący tę samą maszynę mogą spowalniać nasze łącze i w rezultacie przysparzać nam wielu problemów.
- VPS (ang. Virtual Private Server) – w tym przypadku otrzymujemy dostęp do wirtualnej maszyny serwerowej, która przydzielona jest tylko dla nas. W zależności od potrzeb możemy zwiększać parametry tak samo jak w przypadku zwykłego komputera(procesor, pamięć, pojemność dysku). Problemy z postaci wolnego działania raczej nie występują w tym rozwiązaniu, a cena uzależniona będzie od wybranych parametrów naszego serwera.
- Dedykowany – Najwyższa forma hostingu, w której otrzymujemy własną maszynę fizyczną, niezależną od nikogo. Możemy w takim rozwiązaniu konfigurować według własnych potrzeb oprogramowanie oraz wymagania sprzętowe. Warto dodać, że jest to jedna z najbezpieczniejszych form hostingowych. Za wielkimi możliwościami może iść również wyższa cena.
Podsumowanie
To podstawowa wiedza, która pozwoli nam świadomie wybrać to czego potrzebujemy i zminimalizować szanse na sytuację w której zostaniemy oszukani przez nieuczciwego dostawcę usług. Warto mieć też wizje całego projektu, która ułatwi pracę, firmie której zlecimy wycenę. Dzięki temu kosztorys będzie dokładniejszy i zapłacisz tylko za to co sobie wymyśliłeś i czego rzeczywiście potrzebujesz.