Serwer dla strony internetowej – czym się kierować przy wyborze?
Chcąc stworzyć własną stronę www trzeba przejść kilka ważnych etapów, dzięki którym efekt końcowy gotowej strony internetowej będzie satysfakcjonujący nie tylko dla właściciela, ale także odwiedzających stronę internautów. Mając już pomysł i domenę, należy wybrać odpowiedni serwer dla strony internetowej, aby ta w ogóle mogła działać. Jeśli stawiamy na jakość strony www dobrze jest poświęcić szczególną uwagę przy wyborze oferty serwerów.
Co to jest serwer hostingowy?
Hosting jest to udostępnione miejsce dysku twardego, stale podłączone do Internetu. Na wyodrębnionym miejscu można trzymać różne dane, zaczynając od plików multimedialnych, kont e-mail czy dokumentów, a kończąc na rozbudowanych stronach, serwisach, czy portalach. Dlaczego z niego korzystamy? Wszystkie strony www działają przez całą dobę. Jeśli serwis internetowy zostałby umieszczony na komputerze osobistym, to skutkowałoby to tym, że wraz z wyłączeniem komputera nikt nie mógłby takiej strony odwiedzić. Dlatego właśnie wynajmuje się miejsce na komputerach, które pracują bez względu na porę dnia, i tam umieszcza stronę internetową. Taki komputer to serwer, a usługę, polegającą na udostępnianiu na nim miejsca i zasobów, określa się właśnie mianem hostingu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?
Oferty hostingów są zarówno płatne jak i darmowe. Jednak druga opcja nie jest polecana. Hosting jest usługą kluczową dla funkcjonowania strony www. Jeśli nie chcemy trudzić się z powolnością i ograniczeniami w przesyłaniu danych, a także z męczącymi reklamami i częstymi awariami, lepiej zrezygnować z darmowych czy tanich hostingów. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na parametry serwera, a także kilka innych ważnych punktów, dzięki którym strona internetowa będzie działać bez zarzutów.
- Powierzchnia dyskowa – dla prostej strony wystarczy limit przestrzeni dyskowej o pojemności 200MB, jednak strony z większą liczbą zdjęć, filmów, czy plików multimedialnych będą wymagały o wiele więcej miejsca. W takiej sytuacji najlepiej wybrać ofertę, która ma 1 lub więcej GB.
- Transfer – jest to ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do internautów, czyli ilość danych, które pobierają użytkownicy strony w trakcie jej przeglądania. Dla typowej strony www wartość transferu raczej nie przekracza 20GB miesięczne.
- Uptime – jest to procentowy czas bezawaryjnego działania serwera. Prawidłowa wartość uptime wynosi 99% co oznacza, że przeglądając stronę przez określoną ilość czasu, w 99% wyświetli się ona poprawnie.
- Technologie – w zależności od tego, w jakim stopniu skomplikowana jest strona www, należy wybrać hosting, w którym będą dostępne odpowiednie technologie. Obecnie wygania są powszechne – najczęściej hosting musi zawierać technologie PHP i MySQL. Warto także w celu potwierdzenia zapytać firmę tworzącą daną stronę o wymagania hostingowe, aby serwer był w stanie obsłużyć konkretną stronę internetową.
- Bezpieczeństwo – firma udzielająca hostingu powinna zapewniać bezpieczeństwo serwerów i powierzanych danych, w tym ochronę danych osobowych klientów i ich kont, np. w celu zabezpieczenia serwerów przed atakami hakerów.
- Backup – to wykonywanie kopii bezpieczeństwa danych umieszczanych na serwerach. Powinno być zawarte w ofercie hostingowej.
Jednym z ważnych aspektów jest także zwrócenie uwagi na działania firmy hostingowej w przypadku przekroczenia przestrzeni dyskowej lub transferu. Warto upewnić się czy w umowie lub regulaminie jest mowa o ewentualnej karze za przekroczenie wskazanych wartości (zdarza się, że firma wyłącza stronę bez informowania o tym jej właściciela). W sytuacji rozwinięcia się strony internetowej często jest możliwość wykupienia większego planu hostingowego, wszystko oczywiście zależy od hostingodawcy. Niektóre firmy hostingowe oferują możliwość testowania swoich usług poprzez bezpłatne korzystanie z serwera w ramach swojego konta przez określony czas.