Aplikacje internetowe w technologii Laravel. Czy to dobry pomysł?
Wśród programistów coraz większą popularnością cieszy się framework PHP, który używany jest do tworzenia aplikacji internetowych, a jest nim Laravel. Jest to framework typu open-source, który znany jest jako prosta technologia kodowania skracająca czas programowania, pozostając przy tym jednym z najbardziej bezpiecznych frameworków na świecie.
Niewątpliwie, zalet Laravela jest bardzo dużo, dlatego dziś przyjrzymy się im bliżej, by ocenić czy warto wykorzystać go podczas tworzenia aplikacji internetowych.
Aplikacje Laravel – łatwość tworzenia i niskie koszty
Laravel nie zdobył swojej popularności przypadkowo i niezasłużenie, na swoją renomę zapracował kilkoma istotnymi funkcjonalnościami, dzięki czemu tworzenie aplikacji internetowych staje się zdecydowanie łatwiejsze. Framework Laravel wykorzystuje interfejs wiersza poleceń Artisan, co przyspiesza proces tworzenia aplikacji i pozwala na generowanie najczęściej używanych komend jednym poleceniem. Oprócz tego framework posiada wbudowany system autentykacji, dzięki któremu Laravel stworzy najczęściej używane funkcje za pomocą jednej komendy (takie jak np. strony logowania czy resetowania hasła).
Do uruchomienia procesu wystarczy komenda „make:auth” i gotowe! Laravel posiada również funkcje mapowania obiektowo-relacyjnego ORM, które ułatwiają programistom prace z bazami danych. Modułowość frameworka Laravel zezwala na ponowne używanie kodu, co eliminuje wiele problemów związanych z przeprogramowaniem, a tym samym pozwala na zmniejszenie czasu projektu i tym samym koszty potrzebne do jego realizacji.
Nowoczesny system autoryzacji
Skoro wspomnieliśmy już wyżej o bezpieczeństwie, to warto rozwinąć tę kwestię. Laravel posiada jeden z najnowocześniejszych systemów uwierzytelniania, dzięki czemu niepowołane osoby nie zdobędą dostępu do chronionych treści. Dane użytkowników są bezpieczne również dzięki ograniczonym możliwościom wystąpienia ataków komputerowych, wynikających z luk w zabezpieczeniach.
Jak to możliwe?
Laravel wyposażony jest w systemy zabezpieczające przed atakami XSS, SQL i CSRF, dlatego tworzenie żądań dostępu przez osoby trzecie jest redukowane. Bezpieczeństwo frameworka zapewnia również solidne pakiet szyfrujący, który spełnia najnowsze wymagania dotyczące bezpiecznej komunikacji.
Popularność aplikacji Laravel
Laravel jest tak popularny, iż rynek będzie potrzebował wielu doświadczonych ekspertów z tego zakresu. Projekty realizowane przy udziale opisywanego w artykule frameworka będą starzeć się wolniej, zwłaszcza, że każda aktualizacja wprowadza do Laravela nowe funkcje. Liczne zalety tej technologii nie powinny jednak zaburzyć zdrowego rozsądku. Warto rozważyć, najlepiej przy udziale specjalistów w tej dziedzinie, wszystkie możliwości Laravela i korzyści, które przyniesie on twojej firmie, biorąc pod uwagę również indywidualne preferencje. Nie bez powodu framework ten otrzymał aż takie wsparcie od wielu programistów, dlatego sprawdź, co dzięki niemu możesz zyskać.