Zalety CMS Open Source

To rodzaj oprogramowania, którego licencja GNU (General Public License) umożliwia pobranie go za darmo i daje możliwość dowolnych modyfikacji na pobranej kopii systemu. Cały system jest darmowy i rozwijany przez programistów z całego świata, którzy dbają m.in o bezpieczeństwo, usprawnienie oraz stabilne działanie oprogramowania.

Co zyskujemy tworząc przy użyciu systemu typu Open Source?

Cena

Koszty początkowego wdrożenia rozwiązań są właściwie żadne, wiele systemów do zarządzania stronami internetowymi, które istnieją na rynku już dłuższy czas posiada w standardzie opcje, które wystarczą do samodzielnego stworzenia prostych rozwiązań internetowych, bez potrzeby ingerencji firmy czy agencji interaktywnej.  Wszystko zależy od wymagań użytkownika. Takie rozwiązanie to spore ułatwienie dla kogoś kto nie potrzebuję początkowo zaawansowanych funkcjonalności, a z czasem gdy przyjdzie taka potrzeba istnieje możliwość przekazania rozwoju i obsługi strony profesjonalistom, którzy bez problemu rozwiną nasz projekt.

 

Rozwój

To co jest największą zaletą rozwiązania Open Source i odróżnia je od zamkniętych systemów to stały i szybki rozwój możliwości poprzez stale wychodzące nowe rozwiązania oraz ulepszenia już istniejących funkcjonalności, które rozwijane są przez dziesiątki tysięcy programistów z całego świata. Inaczej niż w systemach zamkniętych gdzie opiekę oraz rozwój sprawuje kilkanaście, góra kilkadziesiąt osób. Logiczne zatem jest, że więcej osób przekłada się na szybsze uaktualnienia i więcej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań.

 

Integracje

Rozwijając nasz open sourcowy projekt możemy natknąć się na taki problem, że będziemy potrzebować rozwiązania, które jest oferowane przez całkowicie inny zewnętrzny system, a w dostępnych funkcjonalnościach używanego przez nas oprogramowania takie ani zbliżone rozwiązanie jeszcze nie występuje. Co wtedy? bez obaw.
Zewnętrzne i całkowicie inne systemy zintegrujemy z naszym, tak aby wszystko było prowadzone z jednego miejsca i spełniało nasze oczekiwania.

 

Personalizacja

W systemach Open Source mamy już gotowy pewien szkielet wyglądu jak i funkcjonalności. Nie zawsze konkretne rozwiązania muszą nam pasować. Dlatego dzięki zastosowaniu otwartego kodu, możemy całkowicie przebudować i spersonalizować nasz system tak aby zarządzanie nim było przyjemnością.

 

Stabilność i bezpieczeństwo.

Nad tymi elementami w wielu przypadkach oprogramowań czuwa specjalna grupa programistów, która sprawdza oraz monitoruje bezpieczeństwo systemu. Ze względu na to, że system, który pobierzemy na nasz komputer ma otwarty kod, możemy w dowolny sposób zabezpieczyć go o dodatkowe opcje zarówno te udostępniane przez twórców jak i napisać własne. Możliwości zabezpieczenia takiego rozwiązania są ogromne. Przykładem CMS-a o wysokim poziomie bezpieczeństwa jest Drupal, przy którego użyciu wdrożone zostały takie projekty jak Biały Dom, Miasto Londyn, Więcej przykładów wdrożeń CMS Drupal 

 

Niezależność

Jeśli zdecydujesz się na powierzenie swojego projektu konkretnej firmie, która specjalizuje się w tworzeniu przy pomocy systemu open source to gdy w przyszłości z jakichś powodów wasza współpraca nie układałaby się najlepiej to bez obaw możesz zmienić usługodawcę na innego, który specjalizuje się w takim samym oprogramowaniu. Inaczej niż w zamkiętym systemie, który tak naprawde znają jedynie twórcy, a przejście do kogoś innego może generować spore koszty związane z przerabianiem i szukaniem odpowiedzi na pytanie “co autor miał na myśli”

 

Podsumowanie

Śmiało można powiedzieć, że w wielu dziedzinach oprogramowania typu Open Source są rozwiązaniami, które całkowicie zdominują rynek. Ich stale zwiększający się udział tylko to potwierdza. Dzieje się tak ze względu na bardzo szybki rozwój i wsparcie społeczności z całego świata. Ogromnym atutem jest również koszt oraz praktycznie nieograniczone możliwości stworzenia każdego rozwiązania internetowego poprzez pełny dostęp do kodu źródłowego co jest największą zaletą systemów tego typu.

Świadome i przemyślane wykorzystanie zalety otwartego oprogramowania pozwala niebywale podnieść jakość pracy w przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *