Rozbudowa strony internetowej – jakie są koszty?

Rozbudowa-stronyinternetowej-koszty

Jeśli firma czy też start-up wzorowo się rozwija, to wraz z nią rozwijają się też jej usługi czy też poszczególne elementy wizerunku internetowego. Wśród nich z pewnością jest także strona internetowa. Ile kosztują rozbudowa witryny? Z jakimi kwotami trzeba się liczyć?

W biznesie, szczególnie wśród start-upów, to bardzo popularna droga. Jaka? Chodzi mianowicie o stworzenie na początek działalności podstawowej, wizytówkowej strony internetowej (szczególnie, jeśli biznes nie jest oparty o sprzedaż w sieci), a dopiero później, wraz z rozwojem firmy rozwój także witryny.

Dlaczego to tak popularna ścieżka? Pozwala na optymalizację kosztów. Często początkowo strona jest tylko dodatkiem, a sprzedawana jest idea czy też jakość usług. Dopiero z czasem pojawia się budżet na rozbudowanie witryny, dodanie nowych funkcjonalności czy też zmianę layoutu. Wtedy też zaczyna się rozbudowa czy też modyfikacja dotychczasowego projektu.

Ile kosztuje rozbudowa strony internetowej?

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo wiele zależy od różnych kwestii związanych z dotychczasowym projektem. Chociażby od tego, czy to dedykowana strona czy też oparta o szablon. Ważna jest wersja oprogramowania (np. wersja Drupala) czy wykorzystany content management system. Co logiczne, łatwiej wprowadzać zmiany na tych popularnych systemach takich jak Wodpress, Drupal czy Magento niż na tych dedykowanych, opartych o kod poszczególnych programistów.

W zależności od tych wszystkich kwestii rozbudowa może kosztować kilkaset złotych, jeśli chodzi tylko o zaimplementowanie i dostosowanie wtyczki, aż do kilkunastu tysięcy złotych, jeśli zmieniany jest cały system i wiążę się to z pisaniem programów czy skryptów. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo jest zależna od wielu czynników. Zazwyczaj więc wycena jest indywidualna dla każdej rozbudowy.

Rozbudowa-stronyinternetowej-koszty

Myśl o rozbudowie strony z wyprzedzeniem!

Dlatego też o potencjalnym rozwoju strony internetowej należy myśleć jeszcze przed stworzeniem tej pierwszej witryny. Nawet jeśli jest to dłuższa perspektywa czasu, to warto spojrzeć na to długofalowo. Wykorzystanie oprogramowania open source pozwoli Ci łatwiej wprowadzać zmiany i rozwijać stronę wraz z Twoją firma. Małe zmiany łatwiej wprowadzać na szablonach, ale większe funkcjonalności znacznie lepiej wdrażać przy dedykowanych projektach.

Oczywiście, nie jesteś w stanie przewidzieć tego, jakich funkcji będziesz potrzebować w przyszłości, ale możesz wybrać takie oprogramowanie (np. Drupal), które pozwoli Ci bezinwazyjnie i przy minimalnych kosztach rozwijać stronę. Takie długofalowe myślenie to podstawa tworzenia biznesu w sieci.

Czasami zdarza się jednak, że zamiast rozbudowy znacznie łatwiejsze jest stworzenie nowej strony internetowej, a więc tym samym bardziej opłacalne finansowo. Może zdarzyć się tak, że stosowane na Twojej witrynie oprogramowanie już dawno się zdezaktualizowała, a wykorzystany szablon nie pozwala na wprowadzenie gruntownych zmian. Wówczas tańsze może okazać się stworzenie strony internetowej od podstaw, w oparciu o nową specyfikację, niż grzebanie w przestarzałym kodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *