Ile kosztuje nowoczesna strona internetowa?

jaki-koszt-strony-www
Bardzo ciężko jednoznacznie określić jaki będzie koszt wykonania strony czy jakiegokolwiek innego rozwiązania internetowego. Sęk w tym, że na cenę finalną składa się cała masa czynników. Najważniejsze co musi zrobić każdy kto chciałby stworzyć nowoczesną witrynę internetowa to wyznaczenie celu jaki ma spełniać. Elementy, z których składa się strona internetowa postaram się opisać w poniższym wpisie.

Nowoczesna strona to taka, która nadąża za obecnymi trendami w tworzeniu www ale również w internecie. W jej skład wchodzić będzie z pewnością solidny i bezpieczny cms, dedykowany dostosowany pod UX projekt graficzny, określona liczba funkcjonalności oraz integracji.

CMS

Po określeniu celu strony oraz jej planów na przyszłość, kluczową rzeczą jest wybranie odpowiedniego dla nas systemu zarządzania treścią na stronie www. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli nam samodzielnie zarządzać całą stroną internetową od dodania wpisu w aktualnościach po dodawanie nowych funkcjonalności oraz podstron. Na naszym rynku większością są systemy typu Open source, które są darmowe i otwarte na nowe modyfikacje. W takim systemie mamy dostępną sporą ilość podstawowych do sprawnego funkcjonowania strony w internecie, darmowych dodatków. W przypadku systemów opartych o licencję Open Source dominuje system WordPress. Świetnie nadaję się na proste strony firmowe oraz blogi. Charakteryzuje się głównie prostym i intuicyjnym panelem do zarządzania oraz bardzo dużą ilością dodatków. Obok wordpressa śmiało można wspomnieć o CMS Drupal, który jest bardziej rozbudowanym system, który swoje zastosowanie znalazł na portalach oraz bardziej zaawansowanych stronach. Możemy skorzystać również z dedykowanych rozwiązań, ale jest to coraz mniej używane rozwiązani, głównie przez bardzo wysoką cenę.


Hosting i domena

Domena czyli nazwa naszej strony dla wyszukiwarek, którą wpisujemy w pasek adresu www. Przy domenie również ciężko określić ile może ona kosztować, ponieważ to zależy od nazwy jaką wybierzemy. Jeśli jest to popularny zwrot i nikt jeszcze nie postawił na nim strony to bardzo możliwe, że będzie to spory koszt, lecz jeśli będzie to nazwa naszej firmy to koszt nie powinien wynieść więcej niż 100 zł.
Hosting to udostępnianie nam miejsce na zewnętrznych maszynach, które działają 24 godziny na dobę i właśnie tam instalowana jest nasza strona wraz ze wszystkimi plikami. Serwer w zależności od wykupionego miejsca na wirtualnym dysku może się wahać i to dość sporo, lecz prosta strona nie powinna kosztować więcej niż 100-150 zł rok.
Warto zwrócić uwagę na to czy dostawca usług serwerowych oferuję również certyfikaty SSL, najlepiej w pakiecie.

Późniejsza obsługa i wdrożenia.

Do budżetu przeznaczonego na stronę internetową należy również doliczyć koszty utrzymania takiej strony. Zakładając, że nie mamy wystarczającej wiedzy by przykładowo w przypadku zhakowania naszej witryny przywrócić jej pełną sprawność  
będziemy potrzebować ingerencji firmy zewnętrznej, najlepiej firmy która stworzyła stronę. Również przy chęci rozbudowania strony, niezbędna może być pomoc agencji, a za poświęcony czas będziemy musieli dopłacić. Niemniej jednak wszystko co zostanie stworzone jest w pełni nasze nie musimy płacić żadnych opłat abonamentowych.


Projekt graficzny oraz grafika

Dobre pierwsze wrażenie to bez wątpienia jedna z najważniejszych rzeczy w biznesie. W przypadku strony internetowej za wizurek odpowiada projekt graficzny oraz zdjęcia użyte na stronie.

W tym elemencie możemy wybierać między gotowymi szablonami graficznymi dostępnymi za darmo lub opłatą. Wysokość dobrze wyglądającego szablonu waha się między 100 – 200 $. Drugą, naszym zdaniem lepszą opcją jest dedykowany projekt graficzny, uszyty na miarę naszych potrzeb. Ma on jedyny minus w postaci wyższej ceny, ponieważ mogą być to koszty 1000 w górę.
Warto jeszcze wspomnieć, że wielu ludzi sądzi ze przygotowanie takiego projektu graficznego to pare chwil. Często klienci żądają np. 3 projektów ich strony, które oni mogą wybrać lub nie, nie płacąc za nie ani grosza. Solidny projekt to wiedza, umiejętności oraz sporo czasu grafika.

Warto też zainteresować się stronami typu one-page layout.

Jak wyceniana jest strona przez agencje i software house?


Najczęściej na końcową sumę wpływa poświęcony czas pomnożony przez koszt roboczogodziny każdego z zaangażowanych w projekt. W przypadku stron internetowych będzie to grafik, programista, project manager, handlowca. Wszystko oczywiście zależy od stopnia rozbudowania naszego projektu.

Funkcjonalności

Największy wpływ na wahanie kosztów naszej strony będą miały właśnie użyte rozwiązania. Im więcej jakichś funkcji mamy na stronie tym koszty zarówno wykupienia i wdrożenia będą większe. Jeśli korzystamy z oprogramowania Open source to bardzo duża ilość dodatków jest darmowa i jeśli sami nie będziemy potrafili ich wdrożyć to koszt sprowadza się jedynie do opłacenia programisty.

Drożej z pewnością będzie jeśli nasze założenia obejmują szereg funkcjonalności, których dany system w żadnym stopniu nie oferuję i takie rozwiązanie należy pisać od nowa. O tyle dobrze że systemy open source maja otwarty kod i możemy przebudować wiele już istniejących rozwiązań pod własne preferencje.

Podsumowanie

Ile kosztuje strona? Najlepszym sposobem na to aby dość dobrze oszacować budżet jaki musimy przygotować to szczegółowe sprecyzowanie celów strony, oraz doliczenie wszystkich kosztów wymienionych w powyższym wpisie jak hosting, wybrany cms itd. O ile w przypadku prostych projektów koszt takiej strony będzie się wahał od 2500 – 3500 zł to kiedy będziemy mieli bardziej zaawansowaną wizję to niezbędna będzie analiza firmy której zlecimy wykonanie. Sami nie będziemy  w stanie oszacować bardziej rozbudowanego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *