Etapy tworzenia strony internetowej

etapy-tworzenie-strony
Tworzenie stron internetowych, szczególnie tych bardziej rozbudowanych i skomplikowanych takich jak witryny firmowe, to nie jest prosty proces. Zazwyczaj zajmuje nawet kilka miesięcy i składa się z kilku kluczowych etapów. Jakich?

Jakie korzyści ma przynieść strona?

Pierwszy i najważniejszy etap to wskazanie celu strony. Czy ma to być strona wizytówka, czy też witryna ofertowa, a może jednak bardziej rozbudowany projekt z funkcjonalnościami sklepowymi? Od tego, co chcesz osiągnąć, w dużej mierze zależy dalsze postępowanie i kolejne prace.

Cel strony powinno znać się jeszcze przed spotkaniem z software house czy agencją wybraną na wykonawcę zlecenia. Oczywiście, to zawsze specjaliści powinni doradzać w kwestii poszczególnych funkcji, ale to Ty musisz wiedzieć, co ma Ci przynieść witryna i do kogo kierowane będą działania digitalowe.

Specyfikacja

Drugi etap to stworzenie specyfikacji, czyli wszystkiego, co dotyczy witryny w kwestiach technicznych. Specyfikacja to odpowiedź na pytania takie jak wybór odpowiedniego content management systemu dla strony, dobranie optymalnych funkcjonalności dla danego celu czy też terminy realizacji poszczególnych etapów prac. Ustalenie wszystkich formalnych i technicznych kwestii to podstawa do dalszych działań.

Projekt graficzny

Projekt graficzny powinien zostać stworzony już po określeniu głównego celu witryny i po ustalaniu poszczególnych kwestii specyfikacyjnych. Dlaczego? Powinien być zgodny z UX i dostosowany do wymagań klienta. Nie tylko musi być efektowny wizualnie, ale też przede wszystkim przekładać się na spełnienie celu biznesowego.

etapy-tworzenie-strony

Wdrożenie strony internetowej

Gdy gotowa jest specyfikacja i projekt graficzny, to rozpoczyna się etap wdrożenia witryny internetowej. Trwają prace koderów i programistów, którzy starają się jak najlepiej dopracować „produkt”. Wdrażane są kolejne ustalone funkcjonalności i cały layout graficzny. W skrócie – dzieje się cała koderska magia związana z back-endem i front-endem. Dużo kodu, a dla osób nieobeznanych z branżą – mało efektów. To jednak kluczowe prace dla ostatecznego funkcjonowania strony i jej niezawodności.

Testy i poprawki

Nie ma jednak strony internetowej bez testów. Po wdrożeniu powinien przyjść czas na fazę testowania. Czy na pewno proces logowania działa jak należy? Czy crm zbiera wszystkie zapisy do newslettera i nie ma problemów z integracją danych? Czy strona poprawnie wyświetla się we wszystkich popularnych rozdzielczościach? To wszystko podstawy, które powinny być dokładnie sprawdzone jeszcze przed opublikowaniem witryny w sieci. Dokładne testowanie pozwala uniknąć wpadek i kryzysów wizerunkowych związanych chociażby z wadliwym działaniem poszczególnych funkcji.

Regularna optymalizacja i administracja

Strona internetowa cały czas musi być rozwijana i aktualizowana. Śmiało można powiedzieć, że to niekończący się proces. Dlatego też z wykonawcą, jeśli jesteśmy finalnie zadowoleni z jego pracy, warto nawiązać dłuższą współpracę. Dzięki temu wszystkie prace administracyjne i ewentualne zmiany będzie wprowadzała ta sama firma, która stworzyła stronę. W wielu przypadkach to spore ułatwienie i przyspieszenie działań w kwestii rozwoju strony internetowej oraz jej bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *