Dlaczego warto posiadać stronę opartą o CMS?

CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią. Jest to, mówiąc w dużym skrócie, aplikacja lub zestaw aplikacji webowych pozwalające na tworzenie strony internetowej, zarządzanie jej treścią, bieżący rozwój i aktualizacje.

Jakie możliwości dają systemy cms?

Podstawowe funkcje CMS dają możliwość tworzenia i edycji stron głównych, podstron oraz implementacji wszelkiego rodzaju treści multimedialnych. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają na zarządzanie sprzedażą produktów, obsługą użytkowników i kontrahentów, optymalizacją serwisu na potrzeby pozycjonowania czy na przykład integracji z programami sprzedażowymi, księgowymi, magazynowymi, logistycznymi. Niektóre CMSy dają możliwość rozszerzenia wybranych funkcjonalności przez użycie dodatkowych pluginów. Wszystko w zależności od celu do jakiego są wykorzystywane. Generalnie, CMSy przygotowywane są do obsługi dedykowanych typów stron: sklepy internetowe, fora dyskusyjne, blogi, galerie, strony informacyjne. Jednym z przykładów może być znana na całym świecie Wikipedia.

Czy strona internetowa powinna działać w oparciu o CMS?

Zdecydowanie tak. Tego typu rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Po drugie, znacząco wpływa na optymalizację kosztów utrzymania i rozwoju strony. CMS redukuje potrzebę posiadania dodatkowego programisty, informatyka, projektanta. Cechuje się dużą prostotą działania. Po implementacji nowych informacji, system transferuje je do bazy danych. Dzięki systemom zarządzania treścią strona www generowana jest dynamicznie. Wszystko dzieje się szybko i sprawnie.  System zarządzania treścią daje nam jeszcze kilka innych funkcjonalności, wymienię podstawowe. Przede wszystkim oferuje nam możliwość wykonania kopii bezpieczeństwa całego systemu CMS. Mamy pełną kontrolę nad stroną główną, podstronami, multimediami, całym systemem. Duża zaleta to możliwość zarządzania linkami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Jedną z największych zalet jest także, dzięki opcji zarządzania meta tagami, opisami – optymalizacja naszej strony pod kątem wyszukiwarki Google. Co ważne, administracją serwisem, mogą zajmować się osoby bez znajomości języka HTML czy innego wymaganego języka kodowania. Instalacja CMS nie wiąże się także z koniecznością posiadania wyspecjalizowanego oprogramowania. Widać więc wyraźnie, warto posiadać stronę internetową działającą w oparciu o CMS.

Jakie systemy cms są obecnie najbardziej popularne?

Wybór systemu cms to nie jest prosta sprawa ponieważ na rynku dostępnych jest wiele tego typu rozwiązań. Do najpopularniejszych z nich należy zaliczyć cms WordPress, Drupal, Joomla. Wielka trójka, która w głównej mierze zabiera cały rynek dla siebie. Każdy z tych cms będzie dobrym rozwiązaniem dla tworzonej strony internetowej. Każdy ma swoje wady i zalety, jeden lepiej nada się na bloga firmowego, a inny na sklep czy cały system ecommerce. Który wybrać zależy od wielu czynników począwszy od umiejętności, dostępnego czasu, skomplikowania projektu, przeznaczenia.

Podsumowując. Obecnie nie posiadanie strony opartej o cms to strzał w stopę, gdyż nie jesteśmy w stanie zarządzać samemu stroną, rozbudowywać jej zawartość, czy wyposażać ją w nowe funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *