Co to jest cms?

Co to jest cms?Content Management System czyli (CMS) to nic innego jak system do samodzielnego zarządzania stroną internetową, bez konieczności znajomości języka programowania i specjalistycznej wiedzy. Administracja witryną odbywa się bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej.

Za pomocą specjalnie przygotowanych paneli możemy m.in

  • modyfikować zawartość podstron – np. treści, linki,
  • tworzyć oraz zarządzać kontami użytkowników
  • edytować i zarządzać galeriami zdjęć
  • modyfikować wygląd całej strony
  • dostosowanie zarówno zawartości jak i wyglądu menu
  • integrować stronę z mediami społecznościowymi np. z Facebook, Youtube czy Instagram.
  • użyć edytora tekstu który pogrubi, podkreśli powiększy wybrane przez nas słowa bez konieczności używania języka CSS i HTML
  • zoptymalizować stronę pod SEO – wiele popularnych CMS-ów ma już wbudowane bądź łatwo dostępne dodatki dzięki którym sami będziemy wykonać podstawowe działania wpływające na pozycjonowanie strony.

Dlaczego warto opierać stronę o CMS

Samodzielne wprowadzanie zmian w budowie i treści na stronie bez potrzeby znajomości języków programowania.
systemu te mają mnóstwo gotowych rozwiązań zarówno dla marketingu jak i SEO.
proste strony możemy tworzyć samodzielnie bez konieczności zatrudniania np.firmy co redukuje koszty do minimum.
Duże możliwości w standardzie – zależnie od wybranego CMS dostajemy mniej lub więcej funkcjonalności, ale zawsze mamy już zestaw gotowych i przetestowanych rozwiązań, które w prosty sposób dodamy do swojej strony internetowej. Więcej o tym dlaczego warto korzystać z cms znaleźć można pod tym linkiem

Podział systemów do zarządzania treścią.

Open Source (otwarte źródło) – system który działa na takiej licencji jest w pełni darmowy wraz ze wszystkimi dodatkami.
Otwarty kod sprawia, że tworzyć nowe możliwości oraz rozwijać system może każdy programista.  Dodatki, które zostaną stworzone i przetestowane dostępne są za darmo na domowej stronie danego systemu.
Lepsza wykrywalność błędów, szybszy rozwój, częste aktualizacje – to kolejne zalety wynikające, że systemy z otwartego źródła rozwijane są przez nawet dziesiątki tysięcy programistów.
Brak przywiązania do jednej firmy – w przypadku systemu opartego o open source jest wiele firm, które mogą pomóc nam rozwijać nasze obecne rozwiązanie w przypadku gdy dotychczasowy usługodawca np. nie wywiązywał się z obowiązków.
Przy oparciu swojej strony o CMS Open Source jedyne koszty jakie poniesiemy to cena hostingu oraz opłacenie programistów przy założeniu, że sami nie mamy wystarczającej wiedzy, aby rozwijać swój projekt.
Wsparcie tysięcy użytkowników kiedy chcielibyśmy sami rozwijać i optymalizować swoje rozwiązanie.
Najpopularniejsze Cms posiadają dziesiątki tysięcy już przetestowanych rozwiązań gotowych do instalacji i użytkowania.
Do najpopularniejszych systemów cms należą min. WordPress, Drupal, Joomla

Dedykowany CMS

To systemy pisane przez firmy programistyczne (software house)  pod konkretne rozwiązania bądź dla konkretnych klientów, którzy jasno określają jakie funkcjonalności chcieliby posiadać w swoim CMS.

Niewątpliwie zaletą takiego rozwiązania jest całkowite spersonalizowanie i brak zbędnych opcji, które mogłyby wpływać na szybkość i jakość zarządzania stroną.
Zaletą dedyka może być mniejsze zapotrzebowanie na zasoby serwera, ponieważ mamy tylko te opcje systemu, których potrzebujemy, a nie jak w Open source, zestaw często wielu niepotrzebnych opcji, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie serwera.
Niestety takie rozwiązanie kosztuje. Przez to, że pisane jest zazwyczaj od nowa i pod konkretne pomysły cena zarówno stworzenia, utrzymania i późniejszego rozwoju o nowe opcje jest znacznie większa niż w przypadku CMS z otwartego źródła.
W pewien sposób będziemy uzależnieni od tej jednej firmy, gdyż każde nowe rozwiązania czy zmiany na stronie będą musiały zostać wdrożone przez firmę, która stworzyła dla nas dedykowany skrypt, a jakiekolwiek próby przejścia na inne rozwiązanie może nas również słono kosztować.

Podsumowanie

System do zarządzania treścią to dzisiaj już standard i konieczność, w znaczny sposób usprawnia administrowanie oraz daje pełną swobodę nad rozwojem swojej strony internetowej. Na rynku dostępnych jest już wiele systemów CMS zarówno darmowych jak i płatnych, przez co z pewnością każdy znajdzie takie rozwiązanie, które spełni jego oczekiwania. Warto wybierać te, które mają już pewną historię i zdobyły przez lata działalności dużą popularność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *